Uniswap rozdaje użytkownikom własne tokeny (UNI)

Najpopularniejsza rozproszona giełda działająca na blockchainie Ethereum wprowadza swój własny token, który umożliwi głosowanie nad wprowadzaniem innowacji w projekcie. Proporcjonalnie do ilości tokenów UNI w portfelu, każdy użytkownik będzie w stanie oddać głos o określonej sile. Co ciekawe, tokeny zostały rozdane nawet tym osobom, których transakcje zostały odrzucone poprzez m.in. brak odpowiedniej ilości GASu.

Cała akcja rozpoczęła się bez poprzednich uprzedzeń. 16 września na blogu Uniswap’a pojawił się wpis, który tłumaczył działanie nowego tokena. Możemy w nim wyczytać, że 60% początkowo wyemitowanych tokenów (1 mld UNI) zostanie rozdane dla społeczności. Pozostałe otrzyma zespół i inwestorzy. Wszystko będzie trwało przez 4 lata. Po tym okresie będą emitowane kolejne tokeny dla użytkowników, co spowoduje inflację rzędu 2%. Ostateczna cena tokena UNI oczywiście będzie zależeć od tego, czy uda się utrzymać obecną pozycję giełdy na miejscu 1. giełd zdecentralizowanych.

Sprawdź czy także możesz odebrać darmowe UNI

150 mln UNI zostało już rozdystrybuowane dla wszystkich osób, którzy dostarczają swoje wolne, nieużywane w danym momencie tokeny (np. ERC-20) lub Ether do giełdy Uniswap. W zamian za zapewnianie płynności zostają obdarzeni tokenami UNI, które mogą od razu wypłacić i jeśli chcą – sprzedać. Dosyć niespotykaną wiadomością jest możliwość odebrania 400 UNI przez każdego użytkownika, który kiedykolwiek próbował skorzystać z giełdy, niezależnie od rezultatu.

Dla wszystkich natomiast zostały otwarte 4 nowe poole, gdzie możemy zdeponować wolne ETH, WBTC, USDT, USDC lub DAI, aby otrzymywać UNI w zamian.

Cena UNI

Podczas startu dystrybucji tokena UNI (tj. 17.09.2020), jego cena wynosiła 3 $ za sztukę. Gdy użytkownicy dowiedzieli się, że mają możliwość wypłacenia tokenów, koszty transakcyjne osiągnęły 700 GWei/GAS, czyli mówiąc po ludzku, nawet kilkaset dolarów, aby wypłacić UNI na swój portfel. Dzięki temu wiele osób uznało, że warto będzie to przeczekać. Poprzez to cena tokena UNI nie spadła gwałtownie, a nawet wzrosła dzięki spekulacji traderów grających pod projekty DeFi. Po dwóch dniach cena utrzymuję się ponad 6 $, co pokazuje ogromny popyt i wiarę użytkowników w świetlaną przyszłość giełdy Uniswap.

Dzięki nowemu tokenowi giełda pozostawia za sobą ogromną przepaść. Wdrażając system głosowania, mimo że miała go już wcześniej konkurencja, wzmacniana jest pozycja lidera. Zwiększa się też ilość środków zaalokowanych przez użytkowników w poolach z ok. 800 mln $ na 1,8 mld $. Wolumen transakcyjny wynoszący średnio 500 mln $ powoduje, że Uniswap znajduje się w pierwszej piątce w rankingu wszystkich giełd kryptowalut.

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Zostaw komentarz

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.