Yam.finance v3 przeprowadza swój pierwszy „rebase”

Yam.finance jest projektem DeFi stworzonym 11 sierpnia na Ethereum, czyli gdy cały trend dopiero się rozpoczynał. Początkowo umożliwiał on zarabianie w YAM na deponowaniu tokenów z innych platform takich jak Compound.finance (COMP) czy Aave (LEND). Niestety poprzez problemy w kodach źródłowych smart kontraktów, Yam.finance v1 i v2 nie mogły poprawnie funkcjonować na dłuższą metę.

18 września postanowiono wypuścić już trzecią wersję platformy, gdzie postarano się dokonać wszelkich starań, aby wykluczyć obecność błędów. Na stronie głównej projektu mamy na razie do dyspozycji tylko jeden pool o nazwie „YAM/yUSD LP”. Przyjmuje on tokeny, które dostajemy za dostarczanie płynności na giełdzie Uniswap na parze walutowej YAM / yUSD. Ten drugi (yUSD) jest nowym stablecoinem wprowadzonym właśnie przez protokół Yam.finance.

Czy to już koniec wpadek ?

Problem, jaki zaistniał na pierwszej wersji protokołu, nie powodował zagrożenia dla pieniędzy zdeponowanych przez użytkowników. Niemniej jednak uniemożliwiał działanie i wprowadzenie DAO (Decentralized Autonomous Organization), czyli autonomicznej organizacji, w której dzięki tokenowi YAM każdy użytkownik mógłby głosować nad zmianami w projekcie. Siła głosu byłaby oczywiście proporcjonalna do ilości posiadanych tokenów.

Niestety problem ten wymusił wprowadzenie kolejnych wersji protokołu. Można powiedzieć, że YAM v3 już zażegnał wcześniejsze niedociągnięcia, ale nie wiadomo czy przy okazji nie powstały nowe. Ich kod źródłowy został sprawdzony przez firmę PeckShield, która zajmuje się audytowaniem smart kontraktów. W ich raporcie wykorzystali 50 stron, aby dokładnie opisać każdy fragment działania protokołu Yam.finance. Wszystkie mniejsze poprawki zostały już zaadresowane do deweloperów.

Czym jest „rebase” ?

„Rebase” po raz pierwszy wprowadzono w świecie krypto przez projekt Ampleforth (AMPL) następnie przez YAM oraz Based.money (BASED). Powoduje on, że smart kontrakt może automatycznie korygować cenę tokena poprzez dodrukowywanie określonej jego ilości i rozdawanie go równomiernie wśród posiadaczy. Może także zabrać tokeny, jeśli jego cena jest zbyt niska, a następnie je spalić. Powoduje to, że środki w naszym portfelu co określony czas zmieniają swoją ilość (w tym przypadku co 12 godzin).

22.09.2020 został wykonany pierwszy „rebase” nowego tokena YAM. Przez niego w ciągu minuty cena YAM spadła z 19$ na 6$, powodując zmianę rzędu -66%. Oznacza to, że każdy, kto posiadał 1 YAM w swoim portfolio zamiast niego miał już 3 YAM-y. Nikt oczywiście nie stracił wartości swoich pieniędzy. „Rebase” ma na celu jedynie dążenie do określonej ceny np. aby 1 YAM = 1 USD.

Yam.finance w wersji trzeciej szykuje coraz więcej innowacji. Oprócz głosowania nad przyszłością projektu będziemy mogli sprawdzać statystyki utworzone z danych z blockchaina, czy kupować tokeny YAM bezpośrednio ze skarbca, aby obniżyć koszty transakcji. Z pewnością projekt dopiero zaczyna się rozwijać, skutecznie zostawiając przeszłość za sobą i wprowadzając zmiany, aby zachęcić inwestorów do korzystania z jego przywilejów.

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.