Tether zamraża środki 100 adresom w swoim Smart Kontrakcie

Tether USD (USDT) jest tzw. stablecoinem dolarowym, czyli tokenem mającym zawsze śledzić cenę 1$. Swoje Smart Kontrakty posiada na wielu blockchainach, między innymi Ethereum, Omni, Tron, Binance Smart Chain. Nie jest to jednak projekt zdecentralizowany jak DAI, ponieważ wszystkich decyzje mogą być podejmowane przez określoną grupę 5 osób.

Pełna kontrola nad tokenami

Czytając Smart Kontrakt ERC-20 tokena USDT łatwo zauważyć, że zawiera on wiele dodatkowych i niestandardowych zapisów. Mowa tutaj np. o fragmencie zatytułowanym „BlackList”. Znajdują się tam funkcje, do których dostęp mają tylko twórcy. Ich nazwy tj. „addBlackList”, „removeBlackList”, czy „destroyBlackFunds” służą do blokowania środków na danym adresie poprzez uniemożliwienie wykonania funkcji „transfer”, która jest kluczowa do przesyłu tokenów z jednego adresu na drugi.

To niestety nie koniec zabawy. W kontrakcie znajduje się również funkcja o nazwie „issue”, która umożliwia twórcom nieskończone tworzenie nowych tokenów, a następnie korzystanie z nich w dowolny sposób.

Historia nadużyć

Skoro Smart Kontrakt pozostawia w ten sposób zaimplementowane funkcje, to na pewno zostaną one prędzej czy później wykorzystane. Tytuł tego artykułu zdradza całą prawdę o tokenie Tether USD.

Na stronie bloxy.info możemy dokonywać szczegółowej analizy Smart Kontraktów pod względem funkcji, jakie zostały kiedykolwiek wywołane. W chwili pisania, przy „addBlackList” znajduje się już 100 takich pozycji. Oznacza to, że osoba należąca do tych 100 adresów nie może już przemieścić posiadanych tokenów oraz wszystkich innych, które w przyszłości mogłaby uzyskać. Środki zostały na zawsze zamrożone i stają się przez to bezwartościowe.

A czy twórcy próbowali kiedyś emitować nowe tokeny dla siebie ?

Tak i to aż 90 razy. Ze szczegółami możemy obserwować każdą tego typu transakcję oraz to, gdzie ostatecznie te tokeny trafiają.

Kto za tym stoi ?

Gdy zobaczymy, kto może wywoływać funkcje w tym Smart Kontrakcie, możemy dostrzec, że jest to Smart Kontrakt typu MultiSig. Jest to nic innego jak pewien rodzaj adresu. Różnicą jest to, że aby wykonać jakąkolwiek transakcje z jego pomocą, potrzebne są klucze prywatne kilku użytkowników naraz. Aby podejrzeć te adresy, musimy udać się na stronę eksploratora blockchaina np. Etherscan i następnie (w zakładce: ReadContract > owners) wpisujemy liczby z przedziału 0 – 4 (aktualnie jest tylko 5 kontrolerów) i klikamy „Query”. Na naszym ekranie po kolej ukazywać się będą adresy, które wspólnymi siłami mogą zmieniać całą ekonomię tokena Tether USD.

Zawsze, gdy jesteśmy zmuszeni skorzystać z USDT, warto jest to zrobić w miarę szybko, aby środki nie pozostawały zbyt długo na naszym portfelu. W świecie krypto, gdzie główną rolę odgrywają płatności, najlepiej jest ufać tylko sobie. Dzięki temu możemy zapobiec wielu przykrym sytuacjom.

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Zostaw komentarz

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.