Libra: podwójna struktura kryptowaluty Facebooka

W grudniu 2018 roku, poinformowano, że Facebook, gigant mediów społecznościowych z ponad dwoma miliardami użytkowników, zamierza uruchomić Stablecoina. W zeszłym miesiącu firma ujawniła światu swoją inicjatywę „kryptowaluty”. Jaka jest ich misja? Zapewnić „prostą globalną walutę i infrastrukturę, która udoskonali finanse miliardów ludzi”. To nie powinno dziwić większości ludzi, którzy od jakiegoś czasu śledzą firmę. Zuckerberg od dawna szuka własnej waluty dla Facebooka (patrz: Facebook Credits). Ponadto nie jest to pierwszy raz, gdy firma zamaskowała swój motyw, aby rozszerzyć swój rynek i zdywersyfikować źródła przychodów, mając ambitny cel wzmocnienia pozycji konsumentów w krajach rozwijających się (więcej na: Internet.org). 

Początkiem rewolucji ma być nowa waluta cyfrowa przeznaczona do płatności. Od mikropłatności po przekazy bez opłat. Facebook ma nadzieję, że ostatecznie przekształci się w infrastrukturę dla bardziej złożonych przypadków użycia, takich jak kredyty oparte na blockchainie lub ubezpieczenia. Biorąc pod uwagę negatywne postrzeganie sieci społecznościowych w ciągu ostatnich kilku lat, Facebook wiedział, że nie będą w stanie osiągnąć tej wizji, utrzymując kontrolę nad Librą bez doradców. Otworzyli źródła technologii i stworzyli nawet The Libra Association, niekomercyjne konsorcjum liderów z branży, które pomoże zarządzać siecią. Uruchomili również spółkę zależną Calibra, która jest odpowiedzialna za projekty kryptowalutowe – twierdząc, że ma to zapewnić separację danych społecznych i finansowych.

Pomimo, że nadal projekt jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a także brakuje wielu szczegółowych informacji o ekonomi projektu, chcielibyśmy dokładnie prześwietlić przyszły projekt, który bardzo prawdopodobnie, że namiesza w świecie płatności i w świecie mediów społecznościowych. Na naszej stronie opiszemy najważniejsze informacje z ogłoszeń dotyczących Libry, a także spróbujemy odpowiedzieć na kilka nierozstrzygniętych pytań. Dzisiaj zajmiemy się „podwójną strukturą” Libry. Pierwszy artykuł o kryptowalucie facebooka, który pojawił się na naszym portalu możecie przeczytać pod linkiem: Kryptowaluta facebooka – Wszystko co musisz wiedzieć o LibraCoin

Podwójna struktura Libry

Libra będzie miała podwójną strukturę tokenów. Libra jako nośnik wymiany, podczas gdy token inwestycyjny Libry będzie pełnił rolę tokena zabezpieczającego(security token) do finansowania rezerw wraz z prawami do zarządzania. Poniżej przedstawiamy kluczowe sposoby zastosowania dla każdego z osobna:

Libra jako nośnik wymiany

 • W swej istocie Libra będzie cyfrową walutą o niskiej zmienności.
 • Oczekuje się, że protokół i monety zostaną uruchomione w 2020 roku i będą zarządzane przez The Libra Association, 28-partnerskie konsorcjum firm/fundacji.
 • Libra zostanie w pełni zabezpieczona rezerwą rzeczywistych aktywów. Depozyty bankowe i krótkoterminowe papiery wartościowe będą przechowywane w Rezerwie Libra dla każdej wytworzonej Libry.
 • Libra może być używana do zakupów online lub płacenia za usługi takie jak Uber lub Spotify. Od niektórych sklepów oczekuje się nawet premii i rabatów dla klientów korzystających z Libry.
 • Transakcje nie są całkowicie bezpłatne. Zawierają niewielki ułamek procenta opłaty za „gas”, który pokrywa koszty przesyłu środków pieniężnych. Opłata ta będzie nieistotna dla większości konsumentów, ale ma na celu powstrzymanie osób przed tworzeniem milionów transakcji w celu spamowania sieci.
 • Celem Facebooka w projekcie Libra jest wysyłanie pieniędzy do znajomego lub płacenie za coś w sposób tak łatwy jak wysyłanie wiadomości na messengerze.

Libra Investment Token (security token)

 • Tokeny inwestycyjne Libra (LIT) są tokenami zarządzania prawami, które pozwalają zarządzać członkom stowarzyszenia rezerwą i protokołem.
 • Gdy członkowie Stowarzyszenia Libra dołączą i zapłacą 10 milionów dolarów inwestycji, otrzymują Tokeny Inwestycyjne Libra. Aby dołączyć do stowarzyszenia, istnieją specyficzne kryteria, które każda organizacja musi spełnić.
 • Ich udział w łącznych tokenach przekłada się na część dywidendy, jaką otrzymują z odsetek od aktywów w rezerwie.
 • Dywidendy te wypłacane są dopiero po tym, jak Stowarzyszenie Libra wykorzysta odsetki do pokrycia kosztów operacyjnych, inwestycji w ekosystem, badań inżynieryjnych i dotacji dla podmiotów non-profit i innych organizacji.
 • Oczekuje się, że aktywa w rezerwie będą relatywnie niskie, a zwroty dla pierwszych inwestorów zmaterializują się tylko wtedy, gdy sieć odniesie sukces i rezerwa znacznie wzrośnie.
 • Inwestorzy, którzy kupują tokeny nie są walidatorami, lecz otrzymują wiele innych możliwości przyczyniających się do rozwoju projektu. Między innymi otrzymują głos jako członek Stowarzyszenia Libry.

Mamy jeszcze wiele do przedstawienia i postanowiliśmy podzielić treści o Librze na kilka artykułów. Następne będą dotyczyć aspektów takich jak: Ile Facebook może zarobić na Librze, jak wpłynie to na rynek kryptowalut, czy libra jest faktycznie kryptowalutą oraz jak będzie przebiegało jej wprowadzenie na rynek. Opiszemy także wiele innych, równie ważnych aspektów nawiązujących do dzisiejszego tematu. Zapraszamy do obserwowania naszego portalu klikając dzwoneczek w lewym, dolnym rogu ekranu.

CoinInsiderPL – Telegram

Właśnie wystartowaliśmy z nowym kanałem na telegramie na którym znajdziesz analizy kryptowalut, techniczne oraz fundamentalne, ważne zagraniczne newsy oraz wiele cennych wskazówek podpowiadających jak skutecznie czerpać korzyści z rynku crypto. Będą tam również udostępniane ciekawe raporty oraz narzędzia. Dużo dobrej wiedzy w jednym miejscu, zapraszamy do grupy i obserwowania nas na twitterze lub na facebooku.

To również może Cie zainteresować:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.