Niemieckie banki będą mogły sprzedawać i przechowywać kryptowaluty od 2020 roku

Zgodnie z nowymi przepisami, od przyszłego roku, banki w Niemczech będą mogły oferować sprzedaż i przechowywanie kryptowalut.

Wcześniej banki nie mogły oferować bezpośredniego dostępu do aktywów kryptograficznych. Jak podaje lokalna gazeta biznesowa Handselblatt w środowym raporcie, nowa ustawa wdrażająca czwartą unijną dyrektywę w sprawie prania pieniędzy może to zmienić. Projekt ustawy został już przyjęty przez niemiecki parlament federalny Bundestag, i ma zostać podpisany przez 16 państw narodowych.

Raport mówi, że plany idą dalej niż wcześniej zakładano. Początkowo bankom nie wolno było występować w charakterze krypto-depozytariuszy, musiały polegać na zewnętrznych depozytariuszach lub dedykowanych spółkach zależnych.

Sven Hildebrandt, szef firmy konsultingowej DLC, z zadowoleniem przyjął wiadomość, mówiąc Handselblattowi:

„Niemcy są na dobrej drodze, aby stać się krypto-niebem. Niemiecki ustawodawca odgrywa pionierską rolę w regulacji aktywów kryptograficznych”.

Niemieckie stowarzyszenie bankowe BdB również pozytywnie oceniło nowe przepisy. „Instytucje kredytowe mają doświadczenie w przechowywaniu aktywów klientów i zarządzaniu ryzykiem, są zaangażowane w ochronę inwestorów i zawsze były kontrolowane przez nadzór finansowy” – skomentowało BdB. Tylko banki mogłyby „skutecznie zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu” za pomocą aktywów kryptograficznych.

Zgodnie z BdB, nadchodzące zmiany pozwoliłby inwestorom inwestować w kryptowaluty za pośrednictwem funduszy niemieckich i nie byliby zmuszeni do lokowania swoich pieniędzy za granicą.

Oczywiście pojawiają się też negatywne komentarze, które mogłyby się wydawać nawet bardziej racjonalne. Niektórzy komentatorzy wyrazili swoje zaniepokojenie postrzeganym zagrożeniem dla ochrony konsumentów wynikającym z nowego prawa.

Niels Nauhauser, ekspert finansowy w centrum konsumenckim w Badenii-Wirtembergii, powiedział Handselblattowi:

„Jeśli bankom wolno sprzedawać kryptowaluty i przechowywać je za opłatą, ryzykują one przeniesieniem aktywów na ryzyko całkowitej straty klientów, którzy mogą nie wiedzieć w co się pakują.”

To zdecydowanie jeden z ważniejszych newsów tego miesiąca. Daj znać co sądzisz o systemie bankowym i kryptowalutach w komentarzu. Powinny iść razem w parze?

Wybrane dla Ciebie:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.