NBP wyemituje nowy banknot o nominale 19 złotych. Jak będzie wyglądał?

Tak, jesteśmy portalem, który pisze o finansach alternatywnych, a w szczególności o inwestycjach. Kryptowaluty i technologia blockchain to temat przewodni naszej strony, jednakże są takie dni, w których zwyczajnie czujemy, że należy napisać o czymś bardziej przyziemnym. Dzisiaj wiadomość, która dotyczy naszych narodowych banknotów. Narodowy Bank Polski wyemituje banknot kolekcjonerski o wartości nominalnej 19 zł, upamiętniający 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jak będzie wyglądał?

Banknoty kolekcjonerskie to kolejna gratka dla osób lubiących inwestycje alternatywne. Narodowy Bank Polski (NBP) emituje je z okazji ważnych dla kraju wydarzeń albo dla upamiętnienia wybitnych postaci i autorytetów. Ostatnim takim banknotem był 20 złotowy nominał z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak się okazuje, NBP ogłosiło wprowadzenie nowego banknotu. Jego nominalna wartość wyniesie 19 złotych i ma upamiętniać powstanie PWPW.


Nowy banknot będzie pełnoprawnym środkiem płatniczym

Nowy banknot został zaprojektowany przez Justyne Kopecką. Na jego przedniej stronie zostanie przedstawiony wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego. Ignacy J.P. jest postacią niezwykle ważną dla historii PWPW, ponieważ to właśnie dzięki niemu powstała. Na froncie będziemy mogli zauważyć również napis „niepodległa”, który został odwzorowany z rękopisu marszałka Piłsudskiego.

Obok wizurenku Ignacego J.P. jest stylizowany symbol orderu Orła Białego, czyli najstarszego i najważniejszego odznaczenia państwowego RP. Data 25 stycznia 2019 roku na banknocie oznacza dzień, na który przypadła 100 rocznica utworzenia PWPW. W 1919 roku powstało PWPW, do czego również nawiązuje nominał banknotu, czyli 19zł.

Banknot z wizerunkiem ważnego polityka i pianisty trafi do obiegu już 2 października 2019 roku w nakładzie 55 tysięcy sztuk. Będzie on pełnoprawnym środkiem płatniczym.

https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/https://www.nbp.pl/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/

Wybrane dla Ciebie:
Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.