Nastolatek zarobił ponad 400.000 USD. Przyjmował płatności w Bitcoinie bo wydawały mu się anonimowe…

Wielu urzędników twierdzi, że Bitcoin jest używany tylko przez przestępców. Niestety są w błędzie. Wiele osób używa kryptowalut do wielu innych, różnych celów. Z pewnością prawdziwi przestępcy preferują Bitcoina ze względu na jego „anonimowość”. Jedna osoba mieszkająca w Norwich została skazana za zaakceptowanie kryptowaluty jako zapłaty za swoje usługi hakerskie.

Nastolatki uwielbiają bogactwo Bitcoina

Trzeba pamiętać, że kryptowaluty mają pewien urok. Ci, którzy nie wiedzą, jak działa ta technologia, twierdzą, że wszyscy są anonimowi i nie do wykrycia. W prawdziwym świecie jest to dalekie od praktyki. Bitcoin, Ethereum i teoretycznie wszystkie inne kryptowaluty można prześledzić bez większego wysiłku. To z czasem spowodowało aresztowanie wielu przestępców i nie zapowiada się by mogło się to zmienić.

Doświadczyła tego jedna osoba z Norwich w Wielkiej Brytanii. 19-letni Elliott Gunton został skazany za przestępstwa hakerskie. Osoba ta przyznała się do zarzutów kilka tygodni temu. Grozi mu 20 miesięcy więzienia i musi spłacić 400 000 GBP. Środki te zostały pozyskane ze sprzedaży danych osobowych i usług hakerskich w zamian za kryptowaluty, takie jak Bitcoin.

Podczas jego aresztowania w 2018 roku, policja zajęła laptop Guntona. Na tym urządzeniu znaleźli kilka rodzajów oprogramowania, które pozwala mu zarządzać swoim przestępczym imperium. Po dokładnym zbadaniu zawartości laptopa policja zauważyła, jak Gunton reklamował swoje usługi. Za usługi hakerskie pobierał bitcoiny o wartości 3000 USD od zamówienia. Ta metoda płatności wydawała mu się sensowna ze względu na postrzeganą anonimowość.


Mimo że Gunton próbował ukryć większość swojej działalności to kilka części rozmów z klientami pozostało na jego komputerze. Przeprowadzono również dokładne badanie transakcji Bitcoina. Ostatecznie zsumowali adresy portfelów Guntona, które zawierały bitcoiny o wartości 275 000 GBP. Pieniądze te zostały zajęte i zostaną sprzedane osobie, która zaoferuje najwyższą cenę w nieokreślonym terminie.

Jak to często bywa w przypadku młodych przestępców, ego Guntona charakteryzuje się tym samym co w większości takich przypadków. Otwarte chwalenie się w mediach społecznościowych jego ogromnymi sumami pieniędzy nie było mądrym pomysłem. Zwłaszcza nie wspominając o tym, że miał „dużo pieniędzy, o których nie wiedziała skarbówka”. Takie zachowanie zawsze przyciąga uwagę organów ścigania.

Wiadomości takie jak te sprawiają, że kryptowaluty są bardziej atrakcyjne dla przestępców. Ryzyko przyłapania nie zawsze przewyższa potencjalną wyższą sumę pieniędzy do zarobienia. To również pokazuje, że ludzie są gotowi zapłacić dobre pieniądze za hakera, który zna się na swojej branży. Jakiego rodzaju klientów obsługiwał Gunton nie ujawniono. Nie jest też pewne, czy pracował sam. Najprawdopodobniej hakował sam, a przedmiotem jego kradzieży i handlu mogły być hasła i dane osobowe zapisane na komputerach ofiar.


CoinInsiderPL – Telegram

Właśnie wystartowaliśmy z nowym kanałem na telegramie na którym znajdziesz analizy kryptowalut, techniczne oraz fundamentalne, ważne zagraniczne newsy oraz wiele cennych wskazówek podpowiadających jak skutecznie czerpać korzyści z rynku crypto. Będą tam również udostępniane ciekawe raporty oraz narzędzia. Dużo dobrej wiedzy w jednym miejscu, zapraszamy do grupy i obserwowania nas na twitterze lub na facebooku.

To również może Cie zainteresować:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.