Muir Glacier pomyślnie wprowadzony do sieci Ethereum

Nowy rok zaczniemy od informacji na temat… Ethereum. Muir Glacier, aktualizacja o której wspominaliśmy w ostatnim artykule, została pomyślnie wprowadzona do sieci Ethereum. To drugi pozytywnie ukończony hard fork ETH wprowadzony w ciągu ostatniego miesiąca.

Aktualizacja została pozytywnie wdrożona przy wydobyciu bloku 9 200 000. Nastąpiło to 2 stycznia o 8:30 czasu UTC.

Według danych z Ethernodes, 92% klientów Ethereum zostało zsynchronizowanych z nową aktualizacją.

Propozycja Muir Glacier, po raz pierwszy pojawiła się w listopadzie 2019 roku i zaproponował ją Eric Conner. Miała ona na celu ulepszenie Ethereum (EIP) 2384, czyli opóźnienie bomby trudności, o której wspominaliśmy w poprzednim artykule, o cztery miliony bloków. Po przez to opóźnienie, bomba trudności nie „wybuchnie” przez kolejne kilka lat, przynajmniej do czasu wprowadzenia kluczowych funkcji Ethereum 2.0.

Konstrukcja bomby trudności podczas premiery Ethereum w 2015 roku, miała na celu powolne zwiększanie czasu rozliczania bloku. Zabieg ten miał skierować sieć w stronę proof-of-stake (PoS).

Gdyby aktualizacja Muir Glacier nie została zaimplementowana, koszt transakcji w obecnej sieci Ethereum wzrósłby w gwałtowny sposób, z uwagi na przewidywany czas rozliczenia bloku, który sięgnąłby nawet 20 – 30 sekund na blok. Conner powiedział, że ponieważ każdego dnia wybijanych jest mniej bloków, rośnie koszt dopasowania transakcji do bloków.

Tłumaczy on to w następujący sposób:

Wyobraź sobie, że czas bloku wynosił 13 sekund (co oznacza, że możemy wykonać około 6500 bloków dziennie). Gdy dojdziemy do czasu bloku rzędu 20 sekund, będziemy mogli wykonać tylko 4300 bloków dziennie. Przy założeniu, że sieć jest w pełni wykorzystana, każdego dnia dochodziłoby do walki o przestrzeń bloków. W ten sposób zwiększyła by się opłata giełdowa, co sprawiło by, że transakcje byłyby bardziej kosztowne dla użytkowników.

W oczekiwaniu na Ethereum 2.0?

Przejście Ethereum na Proof-of-Stake (PoS) jest jednak przedsięwzięciem powolnym. Optymistyczne ramy czasowe zakładają, że Ethereum 2.0 najszybciej pojawi się w 2021 roku, w ramach aktualizacji Serenity. Jej temat ten szerzej rozwineliśmy tutaj. Muir Glacier, podobnie jak hard forki Istanbul, Constantinople i St. Petersburg, które miały miejsce w 2019 roku, podlega deskryptowi Eth 1.x, rozumianemu jako stopniowy ruch w kierunku przejścia sieci na Ethereum 2.0.

Co by nie mówić, nie można zarzucić Ethereum stania w miejscu. Projekt cały czas się doskonali i dąży do wprowadzania nowej jakości, co być może w niedalekiej przyszłości pozytywnie odbije się na jego cenie. A Ty co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu.

Wybrane dla Ciebie:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.