Mastercard pomoże bankom centralnym w testowaniu własnych walut cyfrowych

W ciągu 10 lat, odkąd Bitcoin pojawił się na scenie finansowej, banki centralne po cichu parały się własnymi walutami cyfrowymi. Teraz firma Mastercard prezentuje narzędzie zaprojektowane do symulacji działania tych walut w prawdziwym świecie. Gigant płatniczy ogłosił projekt w środę rano (9 sierpnia 2020), który nosi nazwę: „Central Bank Digital Currencies Testing Platform”, czyli Platforma Testowania Walut Cyfrowych Banku Centralnego.

Dla banków centralnych, w tym dla Rezerwy Federalnej, czysto cyfrowa waluta – niepowiązana z monetami ani papierowymi rachunkami – byłaby krokiem poza istniejący system elektronicznego transferu pieniędzy. Bank centralny mógłby na przykład rozprowadzać pieniądze bezpośrednio wśród konsumentów bez polegania na bankach komercyjnych jako pośrednikach.

Pieniądze cyfrowe wspierane przez państwo oferują również potencjał w zakresie większej efektywności płatności i przekazów pieniężnych, umożliwiając handlowcom natychmiastowe rozliczanie transakcji i unikanie bieżącej mozaiki bankowej i izb rozliczeniowych, co zazwyczaj zajmuje kilka dni.

Testy walut cyfrowych banków centralnych

Platforma od Mastercard, pozwoli bankom centralnym wydawać cyfrowe wersje ich waluty w kontrolowanym środowisku i przetestować jak te cyfrowe aktywa podłączałyby się do istniejących banków i sieci płatniczych, a także sprawdzić, czy są one praktyczne dla konsumenckich dóbr i usług.

W wywiadzie dla Fortune, Mastercard EVP Raj Dhamodharan powiedział, że firma już współpracuje z wieloma bankami centralnymi i zaprasza różne strony trzecie, od banków po firmy technologiczne, do przyłączenia się do jej platformy testowej.

Inicjatywa Mastercard pojawia się w czasie rosnącego zainteresowania walutami cyfrowymi wśród banków centralnych. Badanie przeprowadzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy z 2018 roku, cytowane przez Wall Street Journal, wykazało, że bankierzy rządowi eksperymentują z technologią jako sposobem na obniżenie kosztów i stłumienie wzrostu prywatnych kryptowalut, takich jak Bitcoin. Nowsza ankieta przeprowadzona przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych wykazała, że ​​80% światowych banków centralnych jest zaangażowanych w jakąś formę badań waluty cyfrowej.

Pojawienie się wspieranych przez państwo walut cyfrowych ma również duże znaczenie geopolityczne. Ludowy Bank Chin jest u progu uruchomienia cyfrowego juana, który zdaniem wielu pomoże Chinom osłabić wpływ dolara w światowym handlu. W międzyczasie ustępujący prezes Banku Anglii Mark Carney spekulował w zeszłym roku, że grupa firm może wesprzeć nowe waluty cyfrowe, aby rzucić wyzwanie roli dolara jako dominującej waluty rezerwowej.

Według Dhamodharan, Mastercard jest wrażliwy na kwestie prywatności i tworzy swój zestaw testowy walut cyfrowych, który to odzwierciedli. Na tą chwilę odmówił podania jakichkolwiek szczegółów na temat oprogramowania używanego przez Mastercard do wdrażania swojej sieci testowej. Wspomniał jednak, że ​​wykorzystuje blockchain – tę samą technologię, na której zbudowany jest Bitcoin.

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.