Czy Libra taka zła jak o niej mówią? Jakie są perspektywy?

Kryptowaluta facebooka ostatnimi czasy jest bardzo nagłaśniana przez media oraz portale branżowe. Ostatni nasz artykuł opowiadał o dwóch warstwach kryptowaluty facebooka. Zgodnie z naszymi zapowiedziami, dzisiaj przedstawimy Wam informacje o przyszłości i perspektywach Libry, ale na początku przypomnijmy sobie kilka kluczowych czynników, które charakteryzują Libre:

  • Libra i Bitcoin to giganci na obecnym rynku, a więc dlatego Libra powinna być porównywalna do BTC i uważana za równie „dużą” kryptowalutę.
  • Bitcoin jest odporny na wszelkie cenzury, jest w dużej mierze poza obecnym systemem finansowym i nie podlega żadnej jednolitej polityce banku centralnego.
  • Libra jest niemalże przeciwieństwem. Jest przedmiotem decyzji polityki pieniężnej wielu banków centralnych w zależności od stopnia dywersyfikacji aktyw rezerwowych.
  • Libra ma potencjał, aby służyć jako tańsza, szybsza i bardziej dostępna sieć do transferu pieniędzy i ułatwiania transakcji.
  • Aktualne informacje wskazują na kilka podobieństw między docelową bazą aktywów rezerwowych Libry a zdywersyfikowaną walutą ETF lub funduszem wzajemnym.
  • W przeciwieństwie do niektórych zauważonych zagrożeń jakie stanowi Libra dla polityki banku centralnego, może ona przyczynić się do wzrostu dominacji amerykańskiego dolara w papierach wartościowych przechowywanych jako rezerwy.

Cel Libry

Zanim zaczniemy się zagłębiać, ważne jest, aby zwrócić uwagę na powód, dla którego Bitcoina ciężko utożsamić z Librą: porównywanie tych dwóch „rzeczy” jest jak porównanie jabłek do pomarańczy (a może jabłek do samolotów w tym momencie). Projekt Libra ma na celu stworzenie globalnie dostępnej waluty cyfrowej, aby ułatwić tańsze i szybsze transakcje, służąc zasadniczo jako środek wymiany od pierwszego dnia. Z drugiej strony Bitcoin prawdopodobnie nie będzie pełnił takiej roli, dopóki nie udowodni, że jest w stanie służyć jako zaufany magazyn wartości. Aby utrzymać względnie stabilną wartość, bitcoin będzie musiał być wart znacznie więcej niż obecnie. Dlatego, zdaniem wielu analityków, Bitcoin będzie nadal wykorzystywany bardziej jako spekulacyjny składnik aktywów niż prawdziwy środek wymiany peer-to-peer w dającej się przewidzieć przyszłości…

Ważne jest również to aby omówić sytuację Libry wokół jej zamierzonego celu, zamiast po prostu odrzucić ją jako „scentralizowaną alternatywną opcję płatności zasilaną agendą zła imperium Zuckerberga”. Tylko dlatego, że może nie być właściwym rozwiązaniem dla wszystkich, nie znaczy, że nie może komuś być przydytna. W niedawnym e-mailu do swoich kolegów, Morgan Beller, szef działu strategii w Calibra, stwierdził, że projekt Libra ma na celu „umocnienie sposobów ludzi w przechowywaniu ich aktywów w całkowicie zdecentralizowany, bezpieczny i zaufany sposób”, jednocześnie umożliwiając „przenoszenie wartości” do siebie w czasie zbliżonym do rzeczywistego, za darmo (lub prawie za darmo), o ile druga strona jest częścią tej samej sieci. ” Ponadto wyjaśniła:

„Naszym zamiarem jest stworzenie nowej waluty i sieci by zwiększyć szanse gospodarcze dzięki umożliwieniu miliardom ludzi prostego handlu, a także usuwanie barier strukturalnych w dostępie do światowej gospodarki”.

Spójrzmy w przyszłość Libry

Nawet jeśli założymy, że Libra pozostanie „ograniczonym” blockchainem (z ograniczeniami dotyczącymi tego, które podmioty mogą stać się walidatorami w sieci), nadal ma potencjał do świadczenia usług bardziej zdecentralizowanych niż obecne procesy przekazywania pieniędzy. Na przykład znaczna ilość międzynarodowych przekazów pieniężnych jest nadal przetwarzana przez usługi przekazów pieniężnych (np. MoneyGram, Western Union), co może kosztować od 0,5% do ponad 7% opłat zależnie od dostawcy. Wielu dostawców usług oferuje również niższe kursy wymiany dla przelewów międzynarodowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla klienta końcowego. W rzeczywistości niektóre banki nie oferują nawet usług przelewów bankowych ze względu na koszty związane z przesyłaniem pieniędzy za pośrednictwem międzynarodowego systemu bankowego. Globalna sieć pośredników systemu SWIFT może również wymagać zaangażowania wielu banków, które mogą dodać kolejną warstwę opłat. Obiektywnie Libra oferuje możliwość tańszego, bardziej dostępnego na całym świecie systemu do przekazywania pieniędzy i ułatwiania transakcji. Prawdę mówiąc to bardzo różni Librę od Bitcoina lecz jest równie „znaczące” i dlatego projekt Libry powinien być znany każdemu.

Odbyło się już mnóstwo dyskusji na temat potencjalnego wpływu Libry, decyzji projektowych (ograniczona liczba walidatorów czy nieograniczona liczba walidatorów) oraz na temat kosztów związanych z transakcjami w rodzimej walucie cyfrowej. Ale naszym zdaniem, jedno z najciekawszych porównań, pochodzi z tradycyjnego świata finansów. Post Dave’a Nadiga, dyrektora zarządzającego ETF.com, twierdzi, że podstawa rezerwy Libry jest uderzająco podobna do zdywersyfikowanego funduszu ETF lub funduszu wzajemnego.

Istnieje oczywiście kilka godnych uwagi różnic, z których jedną jest podział odsetek zarobionych na rezerwach Libry. Dochód uzyskany z udziałów w zdywersyfikowanym funduszu walutowym trafia do akcjonariuszy funduszu, podczas gdy odsetki uzyskane z rezerw Libry nie są wypłacane posiadaczom jego cyfrowej waluty. Zamiast tego część pieniędzy zostanie wykorzystana na wsparcie dalszego rozwoju platformy (tj. Kosztów operacyjnych), a druga część zostanie wypłacona posiadaczom Tokenów Inwestycyjnych Libra. Trudno jednak zignorować podobieństwa między Librą a zdywersyfikowanymi funduszami inwestycyjnymi. To może pobudzić kolejną falę kontroli gdy regulatorzy „przeanalizują” pewne kwestie i „podejmą działania”.

Wpływ na globalną politykę pieniężną

Implikacje dla globalnej polityki pieniężnej mogą być znaczące jeśli Libra okaże się sukcesem. Wiele uwagi skupiono dotychczas na negatywnych skutkach jakie Libra stwarza dla autonomii globalnych banków centralnych, ponieważ waluty i krótkoterminowe papiery dłużne zostaną wykorzystane do włączenia przez członków Stowarzyszenia Libra (i ostatecznie posiadaczy Tokenów Inwestycyjnych Libra). Na przykład zmienne waluty rynków wschodzących mogą być bardziej narażone na ryzyko walutowe, jeśli Libra pozwala inwestorom i osobom fizycznym płynnie przenosić duże części majątku z kraju.

Jest to jeden z głównych problemów, nad którymi chińscy urzędnicy zastanawiają się, biorąc pod uwagę restrykcyjne ograniczenia przepływów kapitałowych w kraju. Ludowy Bank Chin wyraził ostatnio zaniepokojenie z powodu rozpadu aktywów rezerwowych Libry i to nie bez powodu. Duża koncentracja papierów wartościowych lub depozytów denominowanych w dolarach amerykańskich może raczej wzmocnić hegemonię dolara niż go osłabić. Oczywiście wielkość rezerwowej bazy aktywów Libry musiałaby być na tyle duża, aby mieć znaczący wpływ na rynek. Co ciekawe, amerykańscy regulatorzy kierowali oskarżeniem przeciwko projektowi Libra, domagając się od zespołu wstrzymania jego rozwoju do czasu, gdy Kongres będzie miał możliwość dokładnego przeglądu swoich implikacji. Wbrew temu stanowisku Libra może przysłużyć się dominacji dolara amerykańskiego w czasach, gdy większość świata robi kroki, aby zdetronizować znaczenie globalnej waluty rezerwowej.

W następnym artykule powiemy sobie o: aplikacji Calibra, gdzie Libra może być zakazana?, ile Facebook zarobi na Librze, oraz czy w ogóle kwalifikuje się do bycia prawdziwą kryptowalutą.

CoinInsiderPL – Telegram

Właśnie wystartowaliśmy z nowym kanałem na telegramie na którym znajdziesz analizy kryptowalut, techniczne oraz fundamentalne, ważne zagraniczne newsy oraz wiele cennych wskazówek podpowiadających jak skutecznie czerpać korzyści z rynku crypto. Będą tam również udostępniane ciekawe raporty oraz narzędzia. Dużo dobrej wiedzy w jednym miejscu, zapraszamy do grupy i obserwowania nas na twitterze lub na facebooku.

To również może Cie zainteresować:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.