Kryptowaluta facebooka – Wszystko co musisz wiedzieć o LibraCoin

LibraCoin – kryptowaluta facebooka, której założenia i specyfikacja zostały przedstawione 18 czerwca 2019 roku. Bez żadnych wątpliwości, ten dzień wpisze się w historie kryptowalut. Wiele Osób inwestujących w kryptowaluty wykazuje nie lada entuzjazm pisząc o tym, że może to być jeden z największych przeskoków technologicznych naszych czasów oraz, że Facebook stanie się bankiem dla ponad 1.5 miliarda ludzi na świecie. Jednakże są też osoby, które maja negatywne podejście do całego zamysłu LibraCoin’a głównie popierając je tym, że kryptowaluta powinna nadal być zdecentralizowana, zgodnie z historycznymi założeniami, które towarzyszyły początkom rynku kryptowalut. Pojawią się także pewne zwątpienia co do najwyższych standardów regulacji. Start projektu zaplanowano na pierwszą połowę 2020 roku.

Czym jest LibraCoin?

LibraCoin ma głównie służyć osobom nie przepadających za bankowością oraz takich które nie mają do niej żadnego dostępu. Według danych statystycznych szacuje się, że ilość takich osób kształtuje się na poziomie 1,7 miliarda. Ma być środkiem płatniczym głównie dla krajów na wczesnym etapie rozwoju oraz takich gdzie tradycyjne waluty okazują się wystarczająco niestabilne. Co ciekawe, Librą płacić będziemy mogli za pośrednictwem Messengera czy WhatsAppa’a. Będziemy mogli wysyłać między sobą pieniądze tak szybko jak wysyłamy między sobą wiadomości czy zdjęcia. Użytkownicy, z samego tytułu korzystania z funkcji jakie daje Libra, będą kwalifikowani do otrzymywania dodatkowych korzyści w postaci bonusów.


WhitePaper projektu, czyli pełna dokumentacja z wyjaśnieniami czym jest, czemu ma służyć od strony praktycznej i technicznej oraz z opisem planów na przyszłość. Możemy tam wyczytać, że  że system ma być skalowalny na takim poziomie, że nie będzie problemów gdy osiągnie on pułapy globalne. Ambitnie przy tym stwierdzają: 

„Mamy nadzieję dać większy dostęp do lepszych, tańszych i otwartych usług finansowych – nieważne gdzie jesteś, gdzie mieszkasz, co robisz i ile posiadasz. Ma to być tani, szybki i bezpieczny system płatności online przez smartfony”

Wszyscy wiedzą, iż bardzo duża ilość krajów posiada swoje aplikacje, które służą szybkim płatnościom. Np. w Polsce mamy BLIK, którym nie możemy zapłacić w Azji. Libra ma nie mieć takich ograniczeń, dlatego odważnie stwierdzają ze będzie ona globalną walutą. Ciekawostka: Wcześniejsze spekulacje powstające na skutek informacji o pojawieniu się nowej „globalnej” waluty wysnuły stwierdzenie, że miała ona nosić nazwę „GlobalCoin”

Kryptowaluta facebooka, zgodnie z założeniami ma być  tzw. StableCoinem, czyli kryptowalutą odporną na spekulacje, dodatkowo powiązaną z kursem dolara. To oznacza, że nie będzie ona podatna na wahania kursowe takie jak mamy np. na Bitcoinie tylko jej kurs ma być utrzymywany na stałym poziomie. LibraCoin będzie działała na własnym blockchainie z otwartym kodem źródłowym.

„Nadzór, kontrolę” nad kryptowalutą facebooka będzie sprawować Libra Association, czyli po polsku Stowarzyszenie Libra. W skład takiego stowarzyszenia wchodzą bardzo liczący się na rynkach finansowych partnerzy: Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, UberSpotify, Lyft, Coinbase, fundusze Venture Capital – Andressen Horowitz oraz firmy specjalizujące się w usługach związanych z blockchainem. Nie jesteśmy jednak pewni czy firmy te zainwestowały łącznie 10mln dolarów w projekt tak jak informuje Wall Street Journal czy jednak kwota 10 milionów $ jest wymaganą, minimalną inwestycją w fundacje od jednego partnera.


Mark Zuckerberg:

Misją Libry jest stworzenie prostej globalnej infrastruktury finansowej dla ludzi z całego świata. LibraCoin napędza technologia blockchain, a jego uruchomienie zaplanowano na 2020 rok.

Możliwość korzystania z mobilnych płatności może mieć istotny, pozytywny wpływ na życie ludzi, ponieważ nie musisz zawsze mieć przy sobie gotówki (…). Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych banków lub usług finansowych. Dążymy do tego, aby każdy mógł łatwo wysyłać i odbierać pieniądze, tak jak używasz naszych aplikacji do natychmiastowego udostępniania wiadomości i zdjęć.”

Aplikacja Calibra

Facebook / materiały prasowe

Jedną z najciekawszych rzeczy o aplikacji jest fakt, iż żeby z niej korzystać nie potrzebujesz mieć konta na Facebooku. Aplikacja wygląda bardzo podobnie do innych aplikacji, takich jak PayPal i Venmo. W ramach całego systemu będzie to portfel kryptowalutowy z łatwą, przyjazną obsługą, która ma pomagać w przesyle coinów. Działanie aplikacji ma przypominać wysyłanie SMS-ów, będzie ona również zintegrowana w pewien sposób z WhatsAppem i Messengerem.

Problem – Regulacje sektora płatności

Zbudowanie zaufania wśród społeczności facebooka do ich systemu płatności może okazać się nie lada problem. Wynika to z tego, że większość użytkowników nie zna kryptowalut, a większe zaufanie darzą gigantamom płatności z całego świata – VISĄ, MasterCard, PayU, Paypal. Partnerstwa tych systemów płatności z facebookiem zdecydowanie mogą przyczynić się do szybszej adopcji nowej waluty, a gdy już się to stanie to regulacje prawne będą prawdopodobnie musiały przystosować technologie do prawa, a nie odwrotnie. W teorii, jeśli Libra ma takich parterów to powinna działać zgodnie ze wszelkimi regulacjami płatności. Niestety kwestia ta pozostaje jeszcze do wyjaśnienia, ponieważ whitepaper nie zawiera informacji na ten temat. Libra to coś na wzór BLIK, tylko została stworzona na blockchainie. Regulacje prawne mogą zahamować, a nawet zapobiec oficjalnemu wejściu do użytkowania Libry, szczególnie wtedy gdy dojdzie do tego w pierwszej połowie 2020 roku… Pocieszający jest fakt, że tuż przed premierą Libry, Facebook zatrudnił bankowego lobbystę, który ma zajmować się sprawami w obszarze „relacjami zewnętrznymi”. Bardzo prawdopobnę, że jego rolą będzie przekonanie regulatorów do Libry.

CoinInsiderPL – Telegram

Właśnie wystartowaliśmy z nowym kanałem na telegramie na którym znajdziesz analizy kryptowalut, techniczne oraz fundamentalne, ważne zagraniczne newsy oraz wiele cennych wskazówek podpowiadających jak skutecznie czerpać korzyści z rynku crypto. Będą tam również udostępniane ciekawe raporty oraz narzędzia. Dużo dobrej wiedzy w jednym miejscu, zapraszamy do grupy i obserwowania nas na twitterze lub na facebooku.

To również może Cie zainteresować:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.