Kara więzienia za nauczanie o kryptowalutach i technologii blockchain?

Choć wydaję się to absurdalne i mało prawdopodobne, wcale takie nie jest. Kara więzienia za nauczenia na temat kryptowalut oraz technologii blockchain grozi 36-letniemu obywatelowi Stanów Zjednoczonych. Virgil Griffith, czyli znany amerykański programista oraz deweloper Ethereum, zatrzymany za rozpowszechnianie wiedzy w Korei Północnej właśnie na te tematy.

Kara więzienia za przekazywanie wiedzy o kryptowalutach i technologii blockchain?

Zgodnie z ogłoszeniem z dnia 29 listopada, Virgil Griffith został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles. Obywatel USA mieszkający w Singapurze stanie przed sądem i zostanie oskarżony o spiskowanie w celu pogwałcenia ustawy International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), za co grozi maksymalnie nawet do 20 lat więzienia! Naruszył on międzynarodowe ograniczenia poprzez wygłoszenie wykładu dotyczącego technologii blockchain oraz kryptowalut na konferencji w Pyongyangu w kwietniu 2019 roku. Miałoby to pomóc Korei w obejściu nałożonych na nią sankcji.

Prokuratora USA ujawniła pismo opisujący cały przebieg sprawy, wraz z dowodami popłeniania przestępstwa przez Griffith’a.

Ustawa IEEPA zabrania obywatelom USA wywozu jakichkolwiek towarów, usług lub technologii do Korei Północnej bez licencji wydanej przez Departament Skarbu. Griffith mimo braku zgody, poprowadził wykład i udostępnił wiedzę na temat technologii, tym samym naruszając sankcje USA nałożoną na Koreę. Ponadto mieszkaniec Singapuru przed całym zajściem nie otrzymał pozwolenia od Departamentu Stanu na podróż do KRLD, co ominął poprzez kupienie wizy na własną rękę.

Asystent FBI William F. Sweeney Jr. wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania Griffitha, twierdząc:

Pan Griffith udał się do Korei Północnej bez pozwolenia rządu federalnego i ze świadomością, że to, co robił, było niezgodne z prawem. Nie możemy pozwolić, aby ktokolwiek uniknął sankcji, ponieważ konsekwencje uzyskania finansowania, technologii i informacji przez Koreę Północną w celu dalszego dążenia do budowy broni nuklearnej zagrażają światu. Jeszcze bardziej skandaliczne jest to, że obywatel USA rzekomo postanowił pomóc naszemu przeciwnikowi.

A Wy co o tym sądzicie? Czy Griffith faktycznie naraził USA oraz inne państwa na niebezpieczeństwo? Dajcie znać w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.