Kapitulacja górników Bitcoina wisi w powietrzu? Jak zareaguje rynek?

Kilka ostatnich miesięcy było trudnym okresem dla górników wydobywających Bitcoina. Zarówno wielkie kopalnie, jak i pojedynczy górnicy, zmagają się z nie lada problemami. Obniżka ceny Bitcoina i rosnąca trudność wydobycia to czynniki, które skutecznie zmniejszają opłacalność kopania. Z tego powodu część górników zmuszona jest do kapitulacji. Co to znaczy i jak może wpłynąć to na rynek?

O co chodzi z kapitulacją górników?

Kapitulacja górników polega na zaprzestaniu kopania i wyprzedawaniu wydobytych coinów, z powodu braku rentowności. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych kopalni, dla których koszty wydobycia i utrzymania kopalni przewyższają zyski z kopania. Głównymi kosztami ponoszonymi przez górników są koszty zakupu bardzo drogiego sprzętu, jego konserwacja oraz koszt energii elektrycznej. Są to koszty stałe, jednak mocno zmieniająca się cena Bitcoina sprawia, że koszta nie zawsze się zwracają. Gdy cena BTC jest wyższa niż wszystkie wydatki kopalni, możemy ją uznać za rentowną.

Problem pojawia się w sytuacji gdy kopalnia jest nie opłacalna, a koszty wydobycia przewyższają zarobki z kopania. Stanowi to problem zwłaszcza dla drobnych kopalni używających przestarzałego sprzętu wydobywczego lub tych, nie mających dostępu do taniej energii elektrycznej. Wtedy właśnie górnicy są zmuszeni do kapitulacji, czyli, wyprzedania wykopanych kryptowalut w celu opłacenia kosztów związanych z utrzymaniem kopalni, modernizacji swoich koparek lub po prostu spieniężania zysków.

Jaki może mieć to wpływ na cenę Bitcoina?

Cena Bitcoina odnotowała ogromne spadki, z poziomu około 8700 $ do 7100 $ dzisiaj rano. Jest to spadek rzędu 1500 $ w ciągu tygodnia! Sytuacja na rynku jest bardzo napięta, a strach inwestorów osiągnął poziom ekstremalny. Z tego powodu morale górników również drastycznie spadają, dodatkowo zwiększając prawdopodobieństwo kapitulacji.

alternative.me

Gdyby do tego doszło, odbiło by się to w niekorzystny sposób na cały rynek. Kopalnie zmuszone do spieniężenia coinów zaczęły by się masowo wyprzedawać w celu uzyskania zysków, tym samym podnosząc wolumen sprzedaży oraz zaniżając cenę, która i tak drastycznie zanurkowała w dół. Mogłoby to doprowadzić do jeszcze większy spadków zupełnie pogrążając cały rynek.

Jednak czy faktycznie do tego dojdzie? Czy kapitulacja górników wisi w powietrzu? Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie!

Wybrane dla Ciebie:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.