Ile tak NAPRAWDĘ wart jest Bitcoin? Znacznie mniej niż myślisz

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina, według wielu topowych serwisów kryptowalutowych, kształtuje się na poziomie 172 miliardów dolarów i może być to powodem do dumy dla entuzjastów kryptowaluty na całym świecie. Ale czy na pewno liczba ta jest dokładna i wyznacza realną wartość BTC? Okazuje się, że nie. W rzeczywistości, nowe dane z CoinMetrics sugerują, że prawdziwa wartość Bitcoina jest znacznie niższa, niż nam się wydaje. Jako dowody, poniżej przedstawimy wam kilka ważnych wykresów.

„Kapitalizacja rynkowa” Bitcoina bardzo odbiega od „Zrealizowanej kapitalizacji”

Kapitalizacja rynkowa Bitcoina jest obliczana poprzez pomnożenie liczby monet w obiegu przez aktualną cenę. Podczas pisania tego artykułu, 17 905 500 BTC po cenie 9605 USD za sztukę daje nam kapitalizację rynkową o wysokości 171,9 miliarda USD.

Nominalna kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi 171 miliardów dolarów, ale może być znacznie niższa. | Źródło: CoinMarketCap

Metoda ta zakłada, że wszystkie monety mają taką samą wartość rynkową, podczas gdy większość z nich została zakupiona w różnych momentach – i po radykalnie różnych cenach.

Według CoinMetrics „Zrealizowana kapitalizacja” nie wycenia prawie 18 milionów monet po aktualnej cenie. Bierze pod uwagę ceny po których bitcoin faktycznie był handlowany:

„Zrealizowana kapitalizacja określa wartość każdej monety w momencie jej ostatniej wymiany. Jeśli więc ostatnia cena coina wynosiła 2500 USD w 2017 roku to znaczy, że cena tej konkretnej monety wyniosła 2500 USD. Nie liczymy kapitalizacji tej monety po aktualnym kursie. To pokazuje, ile faktycznie realnych pieniędzy jest na rynku.”

Zastosowanie tej metody ujawnia, że całkowita zrealizowana kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi zaledwie 100 miliardów USD – co stanowi 41% redukcji w stosunku do wartości wyświetlanej na CoinMarketCap.

W rzeczywistości zrealizowana kapitalizacja Bitcoina przekroczyła barierę 100 miliardów dolarów 25 sierpnia. Tak, zgadza się i nie jest to błąd, „zrealizowana kapitalizacja Bitcoina” właśnie osiągnęła nowy rekord, pomimo że BTC jest nominalnie wart mniej niż połowa ceny, która została osiągnięta podczas swojego szczytu w grudniu 2017 roku.

Zrealizowana kapitalizacja Bitcoina przekroczyła barierę 100 miliardów dolarów – daleko od jego kapitalizacji rynkowej wynoszącej 171 miliardów dolarów. | Źródło: CoinMetrics

W tych obliczeniach wykorzystano ostatnie ceny w których monety zostały zakupione, więc jest jeszcze miejsce na margines błędu.

Jednak to nie koniec złych wiadomości, ponieważ te same dane pokazują, że Bitcoin powoli zbliża się do swojej prawdziwej wartości.

Sprzedawcy BTC szybko znikają

Poniższy wykres pokazuje uporządkowany rozkład posiadaczy BTC według przedziału cenowego, w którym go kupili. Jak widać, największą wagę posiadaczy można zauważyć w przedziale skupiającym się wokół ceny 10 000 USD.

W sierpniu 2019 roku, większość posiadaczy Bitcoinów kupiła je w cenie zbliżonej do lub poniżej 10 000 USD. | Źródło: CoinMetrics

Jednak nie zawsze tak było. Według wykresu, jeszcze w styczniu 2018 roku, większość posiadaczy monet to ci, którzy dokonali zakupu bliżej okolic ceny 20 000 USD.

Jeszcze w styczniu 2018 roku, większość posiadaczy Bitcoinów to osoby, które dokonały zakupu powyżej ceny 10 000 USD, bliżej szczytu 20 000 USD. | Źródło: CoinMetrics

Zmniejszenie tych czerwonych słupków w ciągu ostatnich 18 miesięcy jest oznaką, że wielu „dużych” posiadaczy mogło sprzedać swoje aktywa.

To dobra wiadomość dla stabilizacji ceny Bitcoina. Może to oznaczać, że większość tych, którzy mieli zamiar sprzedawać, już to zrobili.


Aktualna cena Bitcoina to $ 50,490.00 . Jego volumen wynosi $ 52.25 B, a kapitalizacja kształtuje się na poziomie $ 934.54 B. Cena w ciągu ostatnich 24h zmieniła się o 2.89%.

CoinInsiderPL – Telegram

Właśnie wystartowaliśmy z nowym kanałem na telegramie na którym znajdziesz analizy kryptowalut, techniczne oraz fundamentalne, ważne zagraniczne newsy oraz wiele cennych wskazówek podpowiadających jak skutecznie czerpać korzyści z rynku crypto. Będą tam również udostępniane ciekawe raporty oraz narzędzia. Dużo dobrej wiedzy w jednym miejscu, zapraszamy do grupy i obserwowania nas na twitterze lub na facebooku.

To również może Cie zainteresować:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.