Halving Bitcoina – Jak może wypłynąć na kurs oraz co to dla Ciebie znaczy?

Halving Bitcoina w 2020 roku niewątpliwie jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla inwestorów. Tegoroczne zmniejszenie nagrody za wydobycie bloku wydaje się być znacznie bardziej medialne co poskutkowało wzrostem świadomości wśród osób nie interesujących się kryptowalutami. Statystyki z wyszukiwań frazy „Bitcoin Halving” w Googlach stale rosną, co powoduje, że coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć czym tak na prawdę jest Bitcoin, jaka jest jego geneza oraz funkcje. W tym artykule przedstawimy Ci 5 różnych wykresów prognozujących wartość Bitcoina po Halvingu.

Co to jest Halving Bitcoina?

Halving Bitcoina to wydarzenie, które ma miejsce dokładnie co 210 000 bloków w sieci Bitcoin. Jest to wstępnie zaprogramowana sytuacja, w której nagrody górników za wydobycie bloków, weryfikację transakcji, a tym samym zabezpieczenie sieci, zostają zmniejszone o połowę. Można to postrzegać jako odpowiedź Bitcoina na inflację, ponieważ jego kod jest zaprogramowany w celu ograniczenia napływu nowych monet na rynek, a tym samym zmniejszenia zasobu.

210 000 blok to ważna liczba, ponieważ zgodnie z nią możemy oszacować datę, kiedy odbędzie się następne „przepołowienie”. Już w przyszły wtorek, 12 maja na wysokości 630 000 bloku odbędzie się halving Bitcoina, w skutek którego podaż BTC zmieni się z 12.5 BTC na 6.25 BTC generowanych co 10 minut. Oznacza to, że osoby wydobywające Bitcoina będą otrzymywać go 2x mniej.

Obecnie wynagrodzenie za wydobycie bloku wynosi 12,5 BTC. Dlatego analogicznie nagroda za blok Bitcoina spadnie do 6,25. Zgodnie z tempen zmniejszania nagród dla górników, szacuje się, że ostatnia zostanie przydzielona do roku 2140. Wychodzi na to, że Bitcoina będziemy wydobywać jeszcze przez 120 kolejnych lat.

Pierwszy blok Bitcoina został wydobyty 3 stycznia 2009 roku, pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, następn w 2016 roku. Teraz spójrzmy co to dla nas oznacza oraz jak te wydarzenia wpłynęły na rynek.

Dlaczego Halving BTC wpływa na cenę?

Jeśli spojrzymy na wykres kursu Bitcoina to możemy zauważyć, że po każdym takim wydarzeniu jego cena rosła. To wcale nie oznacza, że i tym razem tak będzie, chociaż logiczne myślenie na to wskazuje.

Od ostatniego halvingu minęło 4 lata, które dla rynku kryptowalut jest stosunkowo długim okresem. Przez ten czas kryptowaluty zyskały bardzo na popularności oraz wzrosła ich adopcja do takiego stopnia, że zaczęły się nimi interesować największe marki, a nawet rządy. 4 lata wcześniej rynek kryptowaluty był bardzo niedojrzały w porównaniu z tym jakiego widzimy go dziś. Nie mieliśmy dostępu do funkcjonalnych portfeli, był znaczny deficyt rzetelnych źródeł informacji i ludzie nie mogli się o nim edukować. Nie było nawet zaufanych miejsc do handlu…

Dlatego dzisiaj inwestorzy i użytkownicy są bardziej świadomi zastosowań technologii blockchain oraz realnego użycia kryptowalut. To sprawia, że ich oczekiwania i zdania wobec halvingu mogą być różne. Wcześniej tak nie było, wręcz przeciwnie, ludzie którzy dowiadywali się o Halvingu obstawiali wtedy tylko wzrost jego wartości.

Zmniejszenie nagrody dla górników o połowę jest niczym więcej niż zaprogramowanym mechanizmem kontroli inflacji, który jest zaprojektowany w celu zwiększenia niedoboru zasobów. Aktywa, które są rzadkie, są cenniejsze niż te, które są dostępne w obfitości, prawda?

Tak jest w przypadku Bitcoina. Gdy nagrody za wydobycie zostaną zmniejszone o połowę, naturalne będzie to, że podaż tego zasobu na giełdach będzie niższa. Z drugiej strony przewiduje się, że zainteresowanie transakcjami i inwestycjami BTC będzie rosło. Tym bardziej, że nowe rynki, takie jak ostatnio uruchomione kontrakty terminowe Bakkt BTC, zwracają uwagę BTC jako inwestycji dla instytucji. Oczywiście zgodnie z prawami rynku, gdzie podaż jest ograniczona, a popyt rośnie, ceny rosną razem z nim.

Historia Halvingu

2012: Pierwsze zmniejszenie nagrody za wydobycie nastąpiło 28 listopada 2012 roku, obniżając ją z 50 BTC za blok do 25 BTC. Rynek dość wolno zareagował na te wydarzenie. Prawdopodobnie z braku dostępu rzetelnych informacji dla użytkowników. Dokładnie po roku i trzech dniach cena z 10 USD wybiła na nowy rekordowy poziom (ATH) wynoszący 1000 USD, dzięki czemu był to wzrost o 10000% .

Był to pierwszy wielki skok w historii rynku kryptowalut, który dał do zrozumienia ukrytym inwestorom czym może być dla nich kolejny halving.

2016: Drugi Halving miał miejsce 9 lipca 2016 roku. Wtedy górnicy BTC zaczęli otrzymywać 12,5 bitcoina zamiast 25 za wydobycie bloku. Po tym wydarzeniu, Bitcoin stał się znany jako największy byk w historii jakiegokolwiek rynku globalnego.

W ciągu 1 roku, 5 miesięcy i 9 dni cena Bitcoina wzrosła z około 1000 USD do ostatniego ATH wynoszącego 19 843 USD. Wraz z tą hossą Bitcoin zaczął być medialny i zaczęto jego ekspozycje w głównym nurcie. Stał się on częścią codziennych programów informacyjnych rynku finansowego.

2020: Nagroda dla górników z 12.5 na 6.25, przypada to 12 maja 2020 roku.

Oczywiście dla minerów nagroda za blok będzie mniejsza, ale dla reszty nie ma nic pewnego. Jeśli zainteresowanie Bitcoinem pozostanie takie samo, a niedobór większy, naturalną rzeczą byłby wzrost jego wartości. Jednak, jak zobaczycie w dziale prognoz poniżej, inwestorom jest trudno dokładnie się określić. Jeśli ktoś podaje dokładną cenę w przyszłości, należy jeszcze się upewnić czy to nie aby „wróżbita maciej”.

Mówi się także, że około 30% wszystkich istniejących Bitcoinów jest nieosiągalnych przez właścicieli z powodu zaniedbań, zgonów, wadliwego działania sprzętu bez kopii zapasowych kluczy prywatnych itp.. To dodatkowo zwiększa poziom niedoboru BTC na rynku.

Dla Waszej informacji: Przy tym halvingu, stopa inflacji Bitcoina zostanie ustalona na 1,80% rocznie. Co bardzo zbliży go do inflacji jaką ma złoto.

Poniżej przedstawimy Wam kilka wykresów prognozujących i naświetlających potencjalny kurs Bitcoina przed oraz po Halvingu. Należy pamiętać, że każdą analizę w tym artykule należy traktować z dystansem. Zatem, jeśli macie zamiar handlować to róbcie to odpowiedzialnie i zawsze łączcie analizę techniczną z analizą fundamentalną.

5 prognoz kursu Bitcoina po Halvingu 2020

1. Tom Lee – 91 000 USD

W oparciu o dokładną bazę danych, statystyki i wykresy, które pomagają w wizualizacji krótko- i długoterminowych trendów, Tom Lee, szef działu badań Global Advisor Funds, uważał, że Bitcoin może wzrosnąć do 91 000 USD do marca 2020 roku.

forbes.com

2. IHODL – 100 000 USD

Wyraźnie widać, że wielojęzyczna strona z wiadomościami i analizami, IHODL, ma długoterminowe spojrzenie na BTC i również są nastawieni na wzrosty.

reddit.com

3. Josh Rager (Twitter) – 150 000 $

Josh Rager jest popularnym inwestorem z ponad 60 000 obserwatorami na Twitterze. Zrobił wiele informacyjnych wykresów dotyczących długoterminowej prognozy cen Bitcoina na podstawie poprzednich havingów.

Chociaż uważa, że na kolejny szczyt cyklu Bitcoina będziemy musieli poczekać do lipca 2023 roku, to wtedy według niego istnieje możliwość, że BTC osiągnie 150 000 USD. Inwestor proponuje w miarę spokojne spojrzenie na okres bezpośrednio po halvingu. Josh nie sądzi by BTC zaliczył nowe ATH w 2020 roku.

twitter.com

4. BeinCrypto – 144 000 USD

Dobrze oceniany serwis informacyjny o kryptowalutach przewiduje również świetlaną przyszłość po halvingu.

beincrypto.com

5. PlanB – 55 000 USD

PlanB jest popularnym profilem na medium, który przeprowadził analizę w oparciu o przepływ zapasów i halving. Tere, autor, koncentruje się na elemencie niedoboru, który jest siłą napędową rosnącej wyceny Bitcoina.

Wykres przedstawiony przez PlanB potwierdza również zwyżkową prognozę, która prognozuje wzrost BTC do 55 000 USD po halvingu (niekoniecznie od razu w 2020)

medium.com

Co to oznacza dla rynku i dla Ciebie?

Oczywiste jest, że kiedy podaż spada, a popyt utrzymuje się na stałym poziomie (lub rośnie), jest wzrost ceny. Historia pokazuje, że to proste prawo ekonomii odnosi się również do Bitcoina i innych kryptowalut.

Tak jak wspominaliśmy na początku tego artykułu, Bitcoin podczas pierwszych halvingów był dla większości zagadką. Dzisiaj jest on znacznie bardziej wyjątkowy, a ludzie coraz szybciej odkrywają jego funkcje i dostrzegają potencjał w technologii, na której pracuje. Zarówno po halvingu w 2012, jak i w 2016 roku, Bitcoin zareagował wzrostami. Teraz, gdy interesują się nimi największe firmy i fundusze inwestycyjne, możemy mówić o tym, że rynek dojrzewa, a nawet już dojrzał.

Trwający kryzys powoduje osłabienie tradycyjnych, inflacyjnych walut. Drukowany na niespotykaną wcześniej skalę, amerykański dolar jest w tej chwili cieniem samego siebie. Poważni gracze, posiadający duże rezerwy finansowe już to widzą i uciekają od tej waluty, szukając nowych form zabezpieczania kapitału.

Ponadto, wielka blokada gospodarki na całym świecie spowodowała, że coraz więcej firm przenosi się do internetu. I jak się okazuje – z powodzeniem. Nagle okazuje się, że to co wcześniej wydawało się niemożliwe, dziś jest naszą codziennością. A jak wiemy, Bitcoin jest walutą internetu i sprawdza się w tych realiach lepiej niż jakakolwiek inna.

Kiedy połączymy te fakty, nagle okazuje się, że BTC znajduje się obecnie w idealnej pozycji do spektakularnych wzrostów. Czy nastąpi to tuż po halvingu, czy w ciągu następnego pół roku – tego nie wiemy. Wiemy natomiast na pewno, że już za kilka dni odbędzie się wydarzenie, które wcześniej 2 razy w historii przyczyniło się do wielokrotnego wzrostu ceny tego cyfrowego aktywa.

Czy Bitcoin się rozwija? Niekoniecznie, ponieważ Halving to cykliczne wydarzenie nie wnoszące nic poza spadkiem nagrody dla górników, czyli podaży. Ostatnio pisaliśmy o Ethereum 2.0, które nie tylko udoskonali cały ekosystem ETH ale także wyznaczy nowe trendy i reguły dla rynku. Ethereum ma plany silnie się rozwinąć czego postępy pewnie zaobserwujemy jeszcze w tym roku. Czy Twoim zdaniem Bitcoin ustąpi raz jeszcze miejsca Ethereum w rankingu największych kryptowalut? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej, jesteśmy ciekawi Twojej opinii.

Wybrane dla Ciebie:

 Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.