Hakerzy przejmując kontrolę nad superkomputerami w całej Europie kradli moc obliczeniową do wydobywania kryptowalut

  • Hakerzy infiltrowali superkomputery w całej Europie w celu wydobywania kryptowaluty
  • Naruszenia zostały odkryte w ciągu ostatniego tygodnia
  • Wiele z tych komputerów było używanych do badania szczepionek COVID-19
  • Jak zwykle w roli głównej jest Monero (XMR)

Superkomputery w całej Europie zostały zmuszone do wyłączenia zaraz po tym, jak hakerzy zaczęli przejmować moc obliczeniową w celu wydobycia kryptowaluty.

Według raportu ZDNet, superkomputery o wysokiej wydajności w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Hiszpanii zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Badacz bezpieczeństwa, Chris Doman, współzałożyciel Cado Security, powiedział w ZDNet, że złośliwe oprogramowanie zostało zaprojektowane w celu wykorzystania mocy superkomputerów do wydobywania kryptowaluty Monero (XMR).

Zgodnie z tym co piszą na ZDNet, wiele superkomputerów, które zostały zmuszone do zamknięcia się w wyniku naruszenia, było również wykorzystywanych do prowadzenia badań nad COVID-19.

W szczególności naukowcy wykorzystywali tego typu komputery do opracowania skutecznej szczepionki.

Hakerzy najprawdopodobniej uzyskali dostęp do komputerów za pomocą danych uwierzytelniających SSH skradzionych osobom upoważnionym do uruchamiania procesów na komputerach.

Wielu badaczy bezpieczeństwa twierdzi, że podobieństwa między rodzajem złośliwego oprogramowania a innymi „wskaźnikami sieci” sugerują, że działania hackerów mogą być skoordynowane.

To nie pierwszy raz, gdy złośliwe oprogramowanie zostało załadowane na superkomputery w celu wydobycia kryptowalut, ale po raz pierwszy zostało to przeprowadzone przez hakerów.

Poprzednie, podobne incydenty dotyczyły pracowników instalujących złośliwe oprogramowanie dla własnych korzyści.

W 2018 roku, rosyjskie władze aresztowały inżynierów w rosyjskim centrum nuklearnym po tym, jak zostali nakryci na wykorzystywaniu superkomputerów agencji do wydobywania kryptowaluty.

Takie zjawiska tylko potwierdzają, że hackerzy nie śpią… Zwłaszcza na modnych rynkach jakim jest aktualnie branża kryptowalut i blockchaina. Im rynek jest modniejszy tym bardziej jest on narażony na działania oszustów.

Wybrane dla Ciebie:

 Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.