Facebook ujawnił dane 267 milionów użytkowników

Po wrześniowej wpadce, podczas której Facebook ujawnił dane 400 milionów użytkowników, doszło do kolejnego naruszenia bezpieczeństwa prywatnych danych. Tym razem błąd giganta doprowadził do ujawnienia informacji 267 milionów użytkowników! W większości były to dane użytkowników zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych. 

Ujawnione dane obejmowały dane osobowe, w tym nazwiska, numery telefonów oraz dane logowania. Naruszenie zostało odkryte przez niezależnego konsultanta ds. Bezpieczeństwa w Kijowie na Ukrainie – Boba Diachenko.

Diachenko wyjaśnił, że podczas surfowania na forum hakerskim, odkrył plik zawierający informacje o użytkownikach. Był on dostępny online przez co najmniej dziesięć dni. Po tym zdarzeniu poinformował on witrynę hostingową o całym zajściu, która następnie podjęła odpowiednie działania, mające na celu usunięcie informacji.

Czas pomyśleć o prywatności?

Mimo natychmiastowej reakcji, informacje te były dostępne online. Po dziesięciu dniach z pewnością wielu hakerów jest w stanie odzyskać dostęp do danych. Użytkownicy, zwłaszcza Ci mieszkający w USA, powinni zastanowić się nad zmianą hasła, by chronić swoje konto.

Dane te zostały zebrane nielegalnie. Aktualne badania sugerują, że grupa hakerów w Wietnamie ściągnęła dane ze stron publicznych oraz poprzez uzyskanie dostępu do uprzywiejowanego konta.

Często powtarzające się awarie technologicznego giganta wzbudziły poważne obawy, zarówno wśród użytkowników, jak i organów regulacyjnych. Historia firmy nie jest zachęcająca dla tych, którzy przechowują jakiekolwiek informacje na Facebooku. Co więcej, ryzyko związne z naruszeniami tego typu naraża również reklamodawców oraz użytkowników korzystających z innych funkcji portalu. Szczególny niepokój budzi dostęp do numerów kart kredytowych za pośrednictwem danych logowania.

Kolejną kwestią, przed którą stoi firma, jest sprawa kryptowaluty Libra oraz problemów z nią związanych. Facebook twierdzi, że międzynarodowe transakcję finansowe z wykorzystaniem Libry będą się odbywać z wielką prostotą, jednak pozostaje pytanie czy również z odpowiednim bezpieczeństwem?

Tak czy inaczej, ze względu na regularnie powtarzające się sytuację tego typu, wiele osób sugeruję, że Facebook nie jest przygotowany w odpowiedni sposób pod kątem bezpieczeństwa. Projekt Libra mógłby tylko dołożyć ogromną ilość kolejnych problemów związanych ze sferą bezpieczeństwa portalu i w jeszcze większym stopniu narazić go na niebezpieczeństwo ze strony różnych czynników. Tym bardziej, że dołoży on wielu bardzo pożądanych informacji, szczególnie tych, dotyczących kwestii finansowej zwykłych użytkowników.

Wybrane dla Ciebie:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.