Europejski Bank Centralny oficjalnie zapowiada stworzenie cyfrowego Euro

Na stronie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pojawił się raport o rozpoczęciu działania aby wprowadzić cyfrowe Euro (€). Jest to druga tego typu instytucja, zaraz po Ludowym Banku Chin, która zamierza podjąć się takiego wyzwania.

Czy jest się czego bać ?

Już w 2017 roku Chiny zaczęły pracę nad swoją narodową cyfrową walutą. W kwietniu 2020 rozpoczęły się testy w 4 miastach: Shenzhen, Suzhou, Xiong’an i Chengdu.

Wiele osób wyobraża sobie ten wynalazek jako zwykłą bazę danych, gdzie adresy mają przypisane określone ilości pieniędzy. W przypadku € zostanie wprowadzony specjalny „blockchain”, który będzie scentralizowany i możliwy do kontroli właśnie przez tę instytucję. Wniosek jest prosty, bank będzie mógł całkowicie dostosowywać ilość waluty w obiegu, dodając ją oraz możliwe, że i usuwając ją z kont obywateli.

W ich raporcie możemy natrafić na bardzo interesujące stwierdzenia.

„Można uznać, że pandemia wchodzi w zakres scenariusza [utrudniania świadczenia usług płatniczych], na przykład z powodu obowiązku dystansu społecznego, który może zmienić nawyki płatnicze konsumentów. Konsumenci mogą nawet postrzegać gotówkę jako źródło infekcji pomimo braku dowodów na jakiekolwiek konkretne ryzyko infekcji związane z używaniem banknotów. Stają się oni mniej skłonni do korzystania z gotówki i bardziej skłonni do korzystania z płatności zbliżeniowych i płatności online.”

– „Report on a digital euro”, str. 13

Czy to koniec z gotówką ?

„Cyfrowe euro nie powinno mieć na celu zastąpienia gotówki, ale powinno być jedynie uzupełniającą formą płatności. To Europejczycy zdecydowaliby, czy będą używać cyfrowego euro zamiast płatności gotówkowych.”

– „Report on a digital euro”, str. 11

Osoby odpowiedzialne za projekt zdecydują dopiero w połowie 2021 roku czy ostatecznie uruchomić cyfrową walutę.

Jak będzie ona wyglądać ?

„Eksperci z EBC i krajowych banków centralnych strefy euro określili szereg podstawowych wymagań dla cyfrowego euro: łatwość dostępu, solidność, bezpieczeństwo, wydajność, prywatność i zgodność z prawem.”

https://www.ecb.europa.eu/euro/html/digitaleuro.en.html

Słowo „prywatność” jest tutaj bardzo zaskakujące. Nie wiadomo do końca, jak zostanie ono ostatecznie potraktowane.

„Kryptoaktywa zasadniczo różnią się od pieniądza banku centralnego: ich ceny są zmienne, ponieważ nie posiadają żadnej wewnętrznej wartości i nie istnieje wspierająca je, wiarygodna instytucja. Osoby korzystające z cyfrowego euro miałyby taki sam poziom zaufania jak w przypadku gotówki, ponieważ obaj są wspierane przez bank centralny, czego nie mogą zapewnić kryptowaluty, takie jak stablecoiny.”

https://www.ecb.europa.eu/euro/html/digitaleuro.en.html

Pierwsze eksperymenty oraz konsultacje są przewidziane na 12 października. Na pewno spróbują oni zyskać zaufanie jak najszerszej społeczności. Oczywiście wszystkie niezbędne informacje będą oni starali się publikować na bieżąco.

Jeśli masz ciekawe przemyślenia na powyższy temat, zapraszam do dyskusji w sekcji komentarzy.

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Zostaw komentarz

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.