Cena Bitcoina w 2017 roku mogła być manipulowana przez tylko jedną osobę [RAPORT]

Pamiętacie czas, kiedy Bitcoin osiągał swoje szczyty cenowe w okolicy 20 000 USD? Czy uwierzylibyście, że prawdopodobnie stoi za tym jeden podmiot lub osoba?

Bitcoin manipulowany przez jedną osobę?

Kontrowersyjna wiadomość pojawiła się razem z niedawnym opublikowaniem raportu, w którym stwierdzono, że cena Bitcoina mogła być manipulowana przez 12 miesięcy – od marca 2017 do marca 2018 roku przez jedną osobę. W tym czasie kapitalizacja rynkowa BTC sięgnęła aż 326 miliardów dolarów( to więcej niż aktualnie cały rynek kryptowalut). Według raportu, powstanie blisko połowy tej kapitalizacji uznaje się za manipulacje.

Co ciekawe, John Griffin – profesor z dziedziny finansów z University of Texas – opublikował raport w połowie 2018 roku, wyjaśniając, że Bitcoin w tym okresie był przedmiotem manipulacji. Nie wspomniał jednak nic o tym, że sprawa leżała w rękach jednej osoby. Chociaż dla kryptowalutowych inwestorów zjawisko manipulacji to rzecz oczywista , faktem jest, że ruchem ceny mogła nadal sterować tylko jedna osoba, brzmi trochę niepokojąco prawda?

Zatem kto mógłby mieć tyle siły i kapitału, by samodzielnie manipulować całym rynkiem? Chociaż tożsamość osoby nie została jeszcze określona, raport sugeruje, że był to klient giełdy Bitfinex. Większość brudnej roboty prawdopodobnie była wykonana za pośrednictwem Tether (USDT).

Bitfinex, oczywiście zaprzecza, że ​​ma coś wspólnego z manipulowaniem ceny Bitcoina. Stuart Hoegner, główny radca prawny firmy, mówi, że wahania globalnego popytu na bitcoiny po prostu sprawiają, że zachowuje się tak jak się zachowuje. Twierdzi również, że w raporcie „brakuje akademickiego rygoru”.

Jednak John Griffin zabrał głos w obronie nowego raportu i wydaje się potwierdzać jego słowa. Twierdzi, że jeśli winowajcą nie jest sam Bitfinex to jest to ktoś, z kim firma „ściśle współpracuje”. Griffin wniósł pewne sugestie do nowego dokumentu, lecz większość twierdzeń wydaje się pochodzić od profesora finansów Amina Shamsa, który uważa, że zdolność do osłabiania lub manipulacji wartości Bitcoina rodzi poważne pytania dotyczące jego rzekomej zdecentralizowanej natury. Stwierdza:

Zdecentralizowany system finansowy obiecał, że będzie wolny od wpływów banków i rządów. Jak na ironię, istnieją duże, nowe podmioty, które uzyskały scentralizowaną kontrolę.

Aby dotrzeć do „swoich” danych, Griffin i Shams musieli zbadać około 200 gigabajtów danych i całą historię transakcji bitcoina.


Aktualna cena Bitcoina to $ 48,637.00 . Jego volumen wynosi $ 52.12 B, a kapitalizacja kształtuje się na poziomie $ 906.75 B. Cena w ciągu ostatnich 24h zmieniła się o -1.72%.

CoinInsiderPL – Telegram

Właśnie wystartowaliśmy z nowym kanałem na telegramie na którym znajdziesz analizy kryptowalut, techniczne oraz fundamentalne, ważne zagraniczne newsy oraz wiele cennych wskazówek podpowiadających jak skutecznie czerpać korzyści z rynku crypto. Będą tam również udostępniane ciekawe raporty oraz narzędzia. Dużo dobrej wiedzy w jednym miejscu, zapraszamy do grupy i obserwowania nas na twitterze lub na facebooku.

Wybrane dla Ciebie:

Nie przegap okazji!
Zapisz się na nasz Newsletter!

Otrzymuj najważniejsze raporty z rynku kryptowalut, najcenniejsze wskazówki oraz powiadomienia o nowościach.

Invalid email address
Pamiętaj, w każdej chwili możesz wypisać się z listy.

Leave a comment

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut coininsider.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Coininsider.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Coininsider.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.