Jedna z największych na świecie firm e-commerce, Amazon, złożyła patent na system blockchain, który pomoże w śledzeniu towarów poruszających się w łańcuchu dostaw. Patent Amazon – datowany na 26 maja – opisuje system „certyfikacji rozproszonej księgi”. Dokument wyjaśnia, że opatentowane rozwiązanie zapewni, że towary konsumpcyjne sprzedawane na stronie e-commerce są w pełni autentyczne.
W szczegółowej części opisu patentu autor wyjaśnia, że celem całego systemu jest poprawa „zaufania poprzez platformę usług dla firm, która umożliwia stronom zmapowanie ich globalnych łańcuchów dostaw”. Rozwiązanie to sprawiłoby, że śledzenie pozycji produktów przemieszczających się wzdłuż łańcucha dostaw, od produkcji do użytkownika końcowego byłoby widoczne.
System opisany w dokumencie miałby również umożliwiać producentom, kurierom, dystrybutorom, użytkownikom końcowym, a nawet użytkownikom drugorzędnym, dodawanie zdarzeń do księgi zapisu po potwierdzeniu certyfikatu produktu. Potwierdzanie certyfikatu przedmiotu może również wprowadzić zasady dotyczące sprawdzania i potwierdzania jakości produktu w łańcuchu dostaw lub wymaganie pewnych kroków weryfikacji, zanim produkt będzie mógł przejść dalej.
Rozwiązanie które pasuje do nowoczesnych łańcuchów dostaw
Dokument wyjaśnia, że tradycyjne rozwiązania śledzenia dają tylko ograniczony dostęp do wglądu dla twórcy całego łańcucha. Autor patentu twierdzi również, że takie systemy nie pasują do nowoczesnych i jakże rozdrobnionych łańcuchów dostaw:
„Coraz bardziej rozproszony i modułowy łańcuch dostaw, w którym każdy podmiot współpracuje ze sobą na wielu płaszczyznach, które są skierowane tylko i wyłącznie do klientów, nie może być tak mało przejrzysty. Opisane funkcje przełamują standardy i polepszą jakość usług prowadzonych przez firmy dostawcze, które zapewnią pełny wgląd do wiarygodnych informacji dla uczestników dostawy.”
Niezawodna i niezmienna funkcjonalność technologii blockchain jest rozwiązaniem dla systemów śledzenia łańcuchów dostaw. Głównym powodem jest chociażby to, że takie systemy wymagają infrastruktury, od której można oczekiwać ciągłej pracy przez długi czas bez przerw oraz tego, że danych po ich zapisaniu – nie można edytować.